Features
48V Robotic Battery for hospital/restaurant/ warehouse/logistic/mobile/robot
With the best power-weight rate: 1/3 of Lead acid battery weight
Good performance at high temperature
Maintenance free. Low self discharge rate.
Safer performance. Our batteries have passed different safety tests.
Parameters
| Brand Name | Manly/OEM |
| Item | 48V Robotic Battery for hospital/restaurant/ warehouse/logistic/mobile/robot |
| Cell | 3.2V Cell |
| Standard Voltage | 51.2V/16S |
| Capacity | 30Ah |
| Recharge Cycle | Up to 3500 times |
| Charge Method | CC/CV |
| Self-Discharge | < 2% |
| Suggested Charge current | 0.2C~1C/TBD |
| Max Pulse discharge current | 3C(<3s) |
| BMS Discharging Cut off voltage | 35.2V |
| Charging Cut off voltage | 58.4 V |
| Battery Box | Adjustable |
| Output Connector | M6/M8/TBD |
| Warranty | 36 Months |
| Design Life | 10~15 years |
| OEM/ODM | Acceptable |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Top Services
We will test all batteries, and send pictures to our customers, and then send them out after customers confirm, this is our responsibility.
Affordable
All battery cell and packs are directly produced and sent out by our factory
Product size can be customized according to requirements, voltage 3.2V/12V/24V/48V/51.2V/60/72V/optional, capacity size can be customized, ABS waterproof shell is optional
After-Sale
Timely provide tracking information during the delivery.
For any defectives, we provide free ones along with your next order.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Does it come fully charged?
A: No, the MANLY Lithium Battery is charged about 30% SOC due to the transportation restrictions! Hope it helps.
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
Q: What’s your payment term?
A: TT, L/C, West Union, etc.
Q: What are the shipping costs?
A: Pls tell us the delivery address to check.
Hot Tags: 48v robotic battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China











