Features
Support Customized Inspection Robot Battery
70% lighter than lead acid batteries
Two to four times the service life (3000-5000 cycles)
Safest lithium chemistry with high energy
In built-in over-charge and over-discharge protection
Parameters
| Brand Name | Manly/OEM |
| Product Name | Support Customized Inspection Robot Battery |
| Cell Mode | 3.2V Cell |
| Voltage | 25.6V/8S |
| Rated Capacity | 80Ah |
| Recharge Cycle | Up to 3500 times |
| Standard Charge Mode | CC/CV |
| Self-Discharge | Less than 2% per month |
| Suggested Charge current | 0.2C~1C/TBD |
| Max discharge current | 3C(<3s) |
| Discharge Cut off voltage | 16.0V |
| Charging Cut off voltage | 29.2V |
| Product Housing | ABS |
| Product Output Plug | M6/M8 |
| Guarantee | 36 Months |
| Design Life | 15 years |
| OEM/ODM | YES |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Warranty: 2 (+1) Years from Retail Sale Date.
Production System
2000+ employees, high-quality equipment imported from Japan, South Korea, and the US creates an automatic production line
Longer Cycle Life
≥3,500 cycles @100% DOD, offers up to 20 times longer and 5 times than a lead-acid battery, helping to minimize replacement cost and reduce the total cost of ownership
Protection board
Almost all of our IC is from Seiko, has the protection of over-current, over-charge, over-discharge, short circuit, over-voltage, NTC, etc.
Quick response to clients’ inquiries within 7*24hrs
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Which certificates do you have?
A: We have UL/CE/FCC/ROHS/UN38.3/MSDS and etc.
Q: How long of the shipping time?
A: It always needs 3-10 days by express such as DHL and UPS, 15-50 days by China Post, 10-30 days by sea.
Q: What certification does your battery have?
A: Most of our batteries have UL/CE/REACH/RoHS/IEC62133/CB/UN38.3 approved.
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Of course, we accept OEM/ODM customize.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Hot Tags: inspection robot battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












