Features
24V beauty instrument learning Micro Robot Battery
Great for marine, RV, floor sweepers, lift gates, UPS systems, solar energy storage
Battery Management Systems (BMS) with power terminal cut-off and recovery
Drop in replacements (plug and play)
Run as many needed in parallel
High cycle life 3500+ times
More economical than AGM / Gel batteries
Parameters
| Brand Name | Manly |
| Product Name | 24V beauty instrument learning Micro Robot Battery |
| Cell Mode | LiFePO4 Cell |
| Voltage | 24V |
| Capacity | 18Ah/18000mah |
| Cycle Life | More than 3500 cycles |
| Charge Mode | CC/CV |
| Months Self-Discharge | < 2% |
| Charge current | 0.2C~1C |
| Max.discharge current | 3C(<3s) |
| Cut off voltage | 20.0V |
| Fully Charge voltage | 29.2V |
| Product Housing | PVC |
| Output Connector | Customized |
| Guarantee | 36 Months |
| Design Life | Up to 10 years |
| OEM/ODM | Customzie |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Perfect Accessories
If you plan to assemble the battery packs by yourself, no need to worry about not finding suitable accessories, we have prepared all for you, such as busbars, screws, and etc.
Top Services
We will test all batteries, and send pictures to our customers, and then send them out after customers confirm, this is our responsibility.
Longer life, 3,500 complete charge/discharge cycles, capacity not less than 80% of the initial
After-Sale
Timely provide tracking information during the delivery.For any defectives, we provide free ones along with your next order.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Can l just try samples for the first order?
A: The trial order is acceptable. If you need samples, please contact our customer service for details.
Q: How can Manly guarantee quality?
A: Always a pre-production sample before mass production; Always full Inspection before shipment.
Q: Can I have a sample order for Battery?
A: Yes, we welcome sample order to test and check quality.
Q: How long does the warranty?
A: In general, the time is 36 months.
Hot Tags: micro robot battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












