Features
Swimming Pool Suction Machine Battery with communication function
Less discharge when in storage compared with traditional lead acid batteries.
Longer service life compared to lead acid.
Longer run time compared to lead acid.
Internal cell balancing
Lightweight
Lithium batteries provide more Wh/Kg while also being up to 1/3 the weight of its SLA equivalent.
Parameters
| Brand Name | Manly/OEM |
| Product Name | Swimming Pool Suction Machine Battery with communication function |
| Cell Mode | 3.2V Cell |
| Voltage | 24V |
| Capacity | 80Ah/80000mah |
| Cycle Life | Up to 3500 cycles |
| Charge Mode | CC/CV |
| Self-Discharge | < 2% |
| Charge current | 0.2C~1C |
| Peak discharge current | 3C(<3s) |
| Discharge Cut off voltage | 20.0V |
| Charge Cut off voltage | 29.2V |
| Product Box | Customization |
| Output Plug | Customization |
| Guarantee | 3 Years |
| Lifespan | 10~15 years |
| OEM/ODM | YES |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
We have a lot of experience in lithium battery cell production and lithium battery pack assembly.
We support OEM/ODM service, support sample orders. MOQ:1 Piece.
MANLY has a total span of 1,200,000 square meters, our daily production can exceed 1,200,000 per for battery cells and 3,000 per for battery pack assembly.
Quality assurance
Products as described, quality inspection, to eliminate crude manufacturing
Provide fast, comprehensive, and personalized design and service according to the regular requirements provided by customers
Quality: Powerful factory, with 3 major production bases, 3 years warranty, the professional R&D team
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: How long I can get it?
A: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
Q: Can I customize the size of the battery?
A: Of course yes if your quantity MOQ is workable.
Q: Battery life?
A: Over 3,500+ cycles for the energy storage market
Q: Are your a factory or trading company?
A: We are manufacturer, our own factory with automatic equipment and brand. We provide all kinds of OEM/ODM services for clients around the globe!
Hot Tags: swimming pool suction machine battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












