Features
25.6V lifepo4 battery packs Automatic Underwater Sewage Suction Machine Battery
Almost 100% usable capacity and load tolerance.
High discharge current: the battery can be discharged in 30 minutes without damage
Fast charging, up to 100% power consumption. Can be charged in an hour.
Built in over charge and over discharge protection
Parameters
| Brand Name | Manly/OEM |
| Product Name | 25.6V lifepo4 battery packs Automatic Underwater Sewage Suction Machine Battery |
| Cell Mode | 3.2V Cell |
| Voltage | 24V |
| Capacity | 60Ah/60000mah |
| Cycle Life | Up to 3500 cycles |
| Charge Mode | CC/CV |
| Self-Discharge | < 2%/per month |
| Charge current | 0.2C~1C |
| Peak discharge current | 3C(<3s) |
| Discharge Cut off voltage | 20.0V |
| Charge Cut off voltage | 29.2V |
| Product Shell | Adjustable |
| Product Output Plug | Adjustable |
| Guarantee | 3 Years |
| Lifespan | 10~15 years |
| OEM/ODM | YES |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Brand-new A product battery: safe explosion-proof, long cycle life, multi-layer high-temperature diaphragm, high energy density
Professional Technical Support
We have 12+ years of production experience , rich in technical skills
Support customization: provide personalized lithium battery solution design and custom product manufacturing
3 teams to control production quality, 11 core nodes control, 64 processes strict control
Over 12 years of experience in the R&D, manufacture and sales of energy storage batteries, robotics batteries, solar batteries,Industry leading R&D technical team
Better storage
Storage is not a problem thanks to extremely low self discharge (LSD) and no risk of sulphation.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Where are your company's major markets?
A: Our company focuses on high-quality lithium batteries, targeting North America, Europe, markets.
Q: Can I see the batteries before buying?
A: Of course, we provide pictures and videos.
Q: What are the shipping ways you can offer?
A: By air/sea/express according to customers' requirements.
Q: Can l just try samples for the first order?
A: The trial order is acceptable. If you need samples, please contact our customer service for details.
Hot Tags: automatic underwater sewage suction machine battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












