Features
Underwater Automatic Sewage Suction Machine Battery 24volts lithium battery pack
Can be recharged at any time as well as partially(no memory effect)
Can be unloaded completely and may remain unloaded without degrading performance.
High energy density cycle life
High continuous discharge efficiency
Excellent safety features
Low internal resistance and self-discharge
Parameters
| Brand Name | Manly/OEM |
| Product Name | Underwater Automatic Sewage Suction Machine Battery 24volts lithium battery pack |
| Cell Mode | 3.2V Cell |
| Voltage | 25.6V |
| Capacity | 100Ah |
| Recharge Cycle | Up to 3500 times |
| Charge Mode | CC/CV |
| Self-Discharge | Less than 2% per month |
| Suggested Charge current | 0.2C~1C/ |
| Peak discharge current | 3C(<3s) |
| BMS Discharge Cut off voltage | 16V |
| BMS Charging Cut off voltage | 29.2V |
| Product Shell | Customized |
| Product Output Port | Customized |
| Guarantee Time | 36 Months |
| Lifespan | 15 years |
| OEM/ODM | YES |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Technical advantages
Support customization of any voltage, capacity, power battery, including appearance, current, etc. can be changed according to the customer's application requirements, with professional engineers drawing and provide solutions
Four Advantages
High quality, super performance, best services, sincere cooperation
All of our products are certified with FCC, CE, ROHS, EMC, MSDS, UN38.3 and etc.
Wonderful after-sale service and offer 3 ~ 5 years warranty time.
Providing high-quality products with our professional R&D team support, accomplished and experienced workers, and advanced automatic equipment.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: How can Manly guarantee quality?
A: Always a pre-production sample before mass production; Always full Inspection before shipment.
Q: Are Manly Battery a factory or trading company?
A: We are manufacturer, our own factory with automatic equipment
Q: Can I have a sample order for Battery?
A: Yes, we welcome sample order to test and check quality.
Q: Can we visit the MANLY factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Hot Tags: underwater automatic sewage suction machine battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












