Features
25.6V 8S Lipo Battery for Underwater Vacuum Cleaner Battery
No special configuration settings for parallels operations.
The BMS also protects the LiFePO4 batteries from short circuits and more.
Lighter weight: about 40%~50% of the weight of a comparable lead acid battery;
Wider temperature range:-20℃~60℃
Parameters
| Brand Name | Manly/OEM |
| Product Name | 25.6V 8S Lipo Battery for Underwater Vacuum Cleaner Battery |
| Cell Mode | 3.2V Cell |
| Voltage | 25.6V |
| Rated Capacity | 35Ah |
| Recharge Cycle | Up to 3500 times |
| Charge Mode | CC/CV |
| Self-Discharge | Less than 2% per month |
| Suggested Charge current | 0.2C~1C/TBD |
| Peak discharge current | 3C(<3s) |
| BMS Discharge Cut off voltage | 16V |
| BMS Charging Cut off voltage | 29.2V |
| Product Shell | ABS |
| Product Output Port | Customized |
| Guarantee Time | 36 Months |
| Lifespan | 15 years |
| OEM/ODM | YES |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
With more than 10 years of experience in battery pack R&D and manufacturing
Quality assurance
Products as described, quality inspection, to eliminate crude manufacturing
Passed ISO9001 international quality management system
We focus on producing lithium battery cell and packs assembly
Professional: Professional manufacturer of lithium iron phosphate batteries and battery packs
Support customization: provide personalized lithium battery solution design and custom product manufacturing
Perfect system certification: each functional department, through the ISo9001, ISO14000 international quality system certification
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: How do I track my shipment?
A: After we deliver your goods, we will send you the tracking No. once your goods has been shipped.
Q: Is the product the same as photos?
A: Yes, all photos are real. We took these photos by ourselves.
Q: Can you accept OEM and ODM services?
A: Yes, we supply OEM&ODM service as customers' requirements.
Q: What's your warranty for products?
A: Generally speaking, it's three year's warranty, for quality problems, we will send you a new one.
Hot Tags: underwater vacuum cleaner battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












