Features
Lithium 12V 12Ah Solar Battery for Solar Light
1. With a built-in BMS protection system, Powertex deep-cycle batteries can prevent themselves from over-charging, over-discharging, and more
2. Compared with a lead-acid battery, the LiFePO4 battery has a higher capacity, is lighter, and much better
3. Drop-in replacement for sealed lead-acid batteries
4. 70% lighter than lead-acid batteries
5. Can go up to 4 in series with this battery
Parameters
| Item | Lithium 12V 12Ah Solar Battery for Solar Light |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model Number | MLP1212 |
| Rated Voltage | 12V /12.8V |
| Rated Capacity | 12Ah or customized |
| Charge temperature | 0℃~45℃ |
| Discharge temperature | -20℃~65℃ |
| Way of charge | CC/CV(Constant Current/Constant Voltage) |
| Standard charge current | 5A or customized |
| Max charge voltage | 14.6V |
| Continuous discharger current | 15A or customized |
| Peak discharge current | 40A or customized |
| Discharge cut-off voltage | 10V |
| Weight | Customized |
| Size | Customized |
| Lifetime @+25 | 10 ~ 15 years |
| Protection Class | IP65 |
LiFePO4 Battery Applications

Why Choose MANLY?
1. Fast delivery service.
2. Quick and professional response to your inquiries within 24h
3. OEM and ODM are welcome, Customized design is available
4. Each group of batteries is strictly aged (at least 3 complete charge/discharge cycles). Various safety tests including transportation drop test before shipment
5. We offer 3 years warranty on our LiFePO4 battery like 12Ah solar battery.
6. 3 years warranty, provide lifelong technical service support
7. Factory Overview


FAQ
Q: What are the advantages of the LiFePO4 battery compared to the SLA/VRLA/lead-acid?
A: For LiFePO4 battery, it has obvious advantages on longer cycle life, high energy density, low self-discharge, and lighter weight, etc.
Q: How about the MANLY battery's quality&warranty time?
A: All our batteries are 100% production from our own factory, and the cells customers request are all import from the original factory (Such as LG, SONY and etc.). The robot battery pack provided 36 months warranty.
Q: How to proceed order with you?
A: Firstly let us know your requirements or application. Secondly, we quote according to your requirements. Thirdly customer confirms the specifications or the samples and makes a deposit for the order. Fourthly We arrange the production.
Q: Can we get samples for the test?
A: Yes, but free samples are not available at the beginning.
Q: Can we visit the MANLY Battery factory?
A: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
Hot Tags: 12ah solar battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












