Features
Customize 12V 18Ah rechargeable batteries for solar lights
Easy to install and maintain
Low internal resistance and self-discharge
2~4 times lighter than lead-acid/AGM/SLA batteries
Maintenance free. Low self discharge rate.
Don't contain any toxic material and are safe (no risk of fire or explosion)
Parameters
| Item | Customize 12V 18Ah rechargeable batteries for solar lights |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model Number | MLP1218P |
| Cell Type | 3.2V LiFePO4 cell |
| Voltage | 12.8V 4S |
| Capacity | 18Ah |
| Standard Charge Method | CC/CV |
| Charge Current | 9A |
| Max Charge Current | 18A |
| Constant Discharge Current | 18A |
| Peak Discharge Current | 54A(<1S) |
| Working Voltage | 10.0V ~ 14.6V |
| Cycle Life | 3,500+ times |
| Service life | 15 years |
| Battery Size | Customized |
Customized Services: If you need more other different voltage, capacity, current, dimensions and etc., inquiry MANLY Battery at info@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12V 18Ah

Why Choose MANLY Battery?
One-to-one pre-sale/sale/after-sale professional technical support 7*24hours, 365 days available to respond quickly to customers' needs
MANLY Lithium batteries provide more Wh/Kg while also being between 1/2 and 1/3 the weight of its SLA equivalent.
Suitable for use in a wider range of applications where operating temperature is considered too high for SLA.
Storage is not a problem thanks to extremely low self discharge (LSD) and no risk of sulphation.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: MOQ?
A: Usually no limitation for the large pack, but for cell usually according to the stock.
Q: Payment term?
A: For samples, 100% payment by T/T or Paypal before delivery;
For small trial orders, 100% payment by T/T before delivery
For big batch orders, to be negotiated
Q: Battery life?
A: Over 3,500+ cycles for the energy storage market.
Q: Can I get a free sample?
A: Generally we don't provide free sample, but we can return sample cost when the buyer plant a bulk order.
Q: How should I pay?
A: You can pay via T/T, L/C at sight, PayPal, Western Union, Cash, etc., 100% T/T in advance for samples. For large quantities, 30% T/T in advance as soon as the order is confirmed and the balance before shipping via T/T or L/C, etc. If you prefer other payment terms, please contact us freely.
Hot Tags: 12v 18ah rechargeable batteries for solar lights, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












