Features
12V 7Ah Solar Battery
1. It is high integrated with less installation space.
2. Longer life cycle, >3,500 times at 80% DOD.
3. It is without heavy metals and is environmentally friendly.
4. Maintenance-free, there is no memory effect.
5. Internal BMS with full protection, the battery has high voltage protection with higher reliability.
Parameters
| Item Name | 12V 7Ah Solar Battery |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model Number | MLP1207 |
| Nominal Voltage | 12V/12.8V |
| Nominal Capacity | 7Ah |
| Energy | 89.6Wh |
| Charge Cut off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut off Voltage | 10V |
| Charge Method | CC/CV |
| Standard Charge Current | 1.4A |
| Max. Charge Current | 10A |
| Standard Discharge Current | 1.4A |
| Max. Continues Discharge current | 10A |
| Cycle life | 3,500+ times |
| Working Temperature Range | Charge: 0°C--4560°C |
| Discharge: -20°C-- +60°C | |
| Storage Temperature | -10°C--50°C |
Applications
Robotics: Intellectual Robots etc.
EV: Golf troller/car, E-bike, Scooter, RV, AGV, Marine, Tourist car, Caravan, Wheel chair, etc.
E-truck, E-sweeper, Floor cleaner, E-walker, etc.
Power tools: electric drills, etc.

Why Choose MANLY?
1. OEM/ODM rechargeable battery manufacturer in China over 12 years
2. Specialized in LiFePO4 battery and Li-ion Battery pack
3. Our batteries got UL, KC, BIS, IEC62133, CB, CE, ROHS certifications
4. We have succeeded in selling our batteries to the international markets of America, Canada, Europe, Africa, middle-east and South Asia.
5. MANLY productions




FAQ
Q: How about the MANLY battery's quality&warranty time?
A: All our batteries are 100% production from our own factory, and the cells customers request are all import from the original factory (Such as LG, SONY and etc.). The robot battery pack provided 36 months warranty.
Q: Do you have any MOQ limits?
A: Yes, we have MOQ for the mass production, it depends on the different battery pack, 1 ~ 10 pcs sample orders is available. Low MOQ, 1pcs for sample check is available.
Q: How long will be the delivery?
A: Usually delivery in 15-25 working days, but could be changed according to the quantity or other things.
Q: Can you accept OEM and ODM Services?
A: Yes, it's available.
Q: How can Manly guarantee the quality?
A: Always a pre-production sample before mass production; Always full Inspection before shipment.
Hot Tags: 12v 7ah solar battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












