Features
Lithium 12.8V 200Ah Battery Solar
Longer service life.
Lower self-discharge.
Environmental friendly.
Good safety performance.
Maintenance-free operation.
Broad operating temperature range.
Parameters
| Item | Lithium 12.8V 200Ah Battery Solar |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model Number | MLP12200 |
| Power | 2.56kWh |
| Voltage | 12.8V |
| Capacity | 200Ah |
| Cell Quantity in Series | 4S |
| Charge Voltage | 14.6V |
| Charge Current (Standard) | 50A |
| Charge Current (Normal) | 50A |
| Charge Current (Max.) | 60A |
| Discharge lower-Voltage (Vdc) | 10V |
| Discharge Current (Standard) | 50A |
| Discharge Current (Normal) | 100A |
| Discharge Current (Max.) | 250A |
| Depth of Discharge | 100% |
| Dimension (L*W*H) | 520*240*220mm/Customized |
| Weight | Customized |
| Communication | Option of CANBUS OR RS485 |
| Protection Class | IP65 |
| Cycle Life | Over 3,500 times |
| Operation Life | 10+ years |
| Operation Temperature | 0~+65℃ |
| Storage Temperature | -20~60 ℃ |
Applications
Electric Propelling Applications
Solar-Wind Energy Storage System
Back-up System and UPS

Why Choose MANLY?
1. High Quality
2. Continuous Innovations
3. Production System
4. Professional R&D Support
5. Factory Tours




FAQ
Q: Can I get a lower price if I order large quantities
A: Of course, cheaper price with bulk orders.
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Of course, we accept OEM/ODM customize.
Q: What certification does your battery have?
A: Most of our batteries have UL/CE, REACH/RoHS/IEC62133/CB/UN38.3 approved.
Q: What's the MOQ limit?
A: There is no MOQ for samples. For bulk order quantity, the more quantity, the cheaper.
Q: Do you offer a guarantee for the products?
A: Yes, we offer a 3-5 years warranty on our products.
Hot Tags: 200ah battery solar, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












