Features
12V Lithium 200 Amp Hour Solar Battery
1. Connect in Series for higher voltage applications (up to 48V).
2. Battery Management Systems (BMS) with power terminal cut-off and recovery
3. Safest lithium chemistry with high energy
4. Capacity recovery can be above 80% after 3500 cycles
5. Deep cycle 12V Lithium 200 Amp Hour Solar Battery for solar system
Parameters
| Item Name | 12V Lithium 200 Amp Hour Solar Battery |
| Brand | MANLY/OEM |
| ELECTRICAL PERFORMANCE | |
| Nominal Voltage | 12V/12.8 V |
| Nominal Capacity | 200Ah |
Energy | 2560 Wh |
| MECHANICAL PERFORMANCE | |
| Dimension (L x W x H) | 522 x 240 x 218 mm/Customized |
| Approx. Weight | 23.5kg |
| Terminal Type | M6/M8/Optional |
| Case Material | ABS |
| Bluetooth | Customized |
TEMPERATURE PERFORMANCE | |
Discharge Temperature | -20 ~ 60 ºC |
| Charge Temperature | 0 ~ 45 ºC |
| Storage Temperature | -5 ~ 35 ºC |
| High-Temperature Cut-Off | 65 ºC |
For more information and more details, please contact us. We remain available if needed.
Applications
Wheelchairs and scooters
Solar/wind energy storage
Back-up power for small UPS
Golf trolleys & buggies
Electric bikes

Why Choose MANLY?
1. Focus on the R&D, manufacture, and sales of energy storage batteries.
Over 12 years of experience in the R&D, manufacture, and sales of energy storage batteries, robotics batteries, solar batteries, Industry-leading R&D technical team
2. Production Quality
4-Dimensional quality system, 110 QC staff, 100% inspection. The industry top 10 battery manufacturer, battery acquired CE, ROHS, UL, IEC62133, MSDS, UN38.3, etc.
3. OEM/ODM Customized
We can custom lithium battery packs and provide OEM/ODM design for your need and requirements
5. Warranty
36 months for all our lithium batteries
6. MANLY Production



FAQ
Q: Where is your factory located? How can I visit there?
A: Our factory is located in Shenzhen, China. You can fly to Shenzhen directly, and we will pick you up. Welcome to visit our factory.
Q: Can we get samples for the test?
A: Of course, we can supply samples, but buyers need to pay for sample costs and shipping costs at the beginning, then we will return it or reduct in the formal order
Q: What charger do you recommend using?
A: We recommend a 14.4V lifepo4 battery charger.
Q: What’s your payment term?
A: TT, L/C, West Union, etc.
Q: Do you offer a guarantee for MANLY batteries?
A: Yes, we offer a 3-5 years warranty on our products.
Hot Tags: 200 amp hour solar battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












