Factory Processing Custom 12V Deep Cycle Battery for Solar
Product introduction
1. Product name: Industrial energy storage system rechargeable lithium battery 10.8V22AH battery pack
2. Cell type: 32700/26650 LiFePO4 cell
3. Capacity: 18Ah
4. Main protection function: overcharge, overcharge, overcurrent, short circuit, etc.
5. Applications: energy storage systems, industrial applications, etc.
Specification
| Item | Parameter |
| Battery type | 18Ah 12V Deep Cycle Battery for Solar |
| Standard voltage | 12.8V |
| Nominal capacity | 18Ah |
| Charging current | 9A |
| Continuous discharge current | 18A optional |
| Pulse discharge current | Instantaneous 40A (<3S) |
| Service life | More than 3500 times |
| Overcharge protection voltage | 14.6V |
| Over-discharge protection voltage | 10V |
| Standard charging method | Constant current and voltage (CC/CV) |
| Discharge cut-off voltage | 10V |
| Discharge temperature | -20 ~ +65℃ |
| Charging time | 1-5 hours |
| Features | hardware protection board, sufficient capacity, precise pairing, long life, with balance can be customized |
| Service | OEM/ODM orders are welcome |
Hot Tags: 12v deep cycle battery for solar, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












