Features
12.8V 18Ah Lithium Battery 20Ah electric bicycle batteries
Using the technology of LiFePO4(lithium iron phosphate) cell, superior safety, 3,500+ cycles, 100%DOD, under normal conditions.
Built-in BMS protection.
3X faster charging time.
Low-temperature cut-off protection.
3+ year warranty & Excellent customer service.
Parameters
| Brand Name | Manly |
| Title | 12.8V 18Ah Lithium Battery 20Ah electric bicycle batteries |
| Cell | 3.2V Cell |
| Voltage | 12V |
| Rated Capacity | 20Ah |
| Recharge Cycle | >3500 times |
| Standard Way of Charge | CC/CV |
| Self-Discharge | <2% /Monthly |
| Operation Temperature Range | Charge :0℃~45℃ |
Discharge :-20℃~60℃ | |
| Storage : 0℃~45℃ | |
| Standard Charge current | 0.2C~1C |
| Max discharge current | 3C(<3s) |
| End-of-discharge voltage | 8.0V |
| End-of-charge voltage | 14.6V |
| Battery Case | PVC |
| DC Plug | Customzied |
| Warranty Period | 36 Month |
| Place of Origin | Shenzhen,China |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Quality assurance
3 years warranty, provide lifelong technical service support.
MANLY has a total span of 1,200,000 square meters, our daily production can exceed 1,200,000 per for battery cells and 3,000 per for battery pack assembly.
MANLY is a high-tech enterprise with 12+ years of experience in lithium battery R&D, production and sales.
Strict quality management and control for every progress in producing and 100% IQC for materials and OQC before shipment.
Quality assurance
Products as described, quality inspection, to eliminate crude manufacturing
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: Do you have MOQ for Your Batteries?
A: We want to support our customers without MOQ requests for neutral orders.
Q: How long does the warranty?
A: In general, the time is 36 months.
Q: What about the lead time?
A: Sample needs 3 to 4 weeks , mass production time needs 2 ~3 weeks.
Q: Does it come fully charged?
A: No, the MANLY Lithium Battery is charged about 30% SOC (approx. 13.15 Volts) due to the transportation restrictions! Hope it helps.
Q: Is the product the same as photos?
A: Yes, all photos are real. We took these photos by ourselves.
Hot Tags: 12.8v 18ah lithium battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












