Features
LiFePO4 12Ah 12v 14ah lithium ion battery for LED Lights digital devices
Longer service life, Lead-Acid has about 200-300 life cycles compared to about 3500+ with LiFePO4.
Lighter weight, only about half of a Lead-Acid battery.
Wider operation temperature range:-20°C-60°C.
Parameters
LiFePO4 12Ah 12v 14ah lithium ion battery for LED Lights digital devices | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP12V12A |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 12V/4S |
| Capacity | 12Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 144Wh |
| Lifespan | > 3500 cycles |
| Self Discharge | < 2% per month |
| Charge Data | |
| Charge Method | CC/CV |
| Charge Current | 2.4A |
| Max Charing Current | 12A |
| Discharge Data | |
| Constant Working Current | 12A |
| Max Pulse discharge current | 24A(<3s) |
| Mechanical Data | |
Battery Shell![]() | ABS |
| Battery Dimension | Adjustable |
| DC Plug | M6 |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Manufacture
We have our own factory with 3 production bases.All battery cells and packs are manufacturing by ourselves.Provide you “customized products” along with the best factory price.
Payment
Different payment from T/T, Wester Union, Paypal, LC and etc
Certification advantage
Our products have passed GB_31241, trademark certification, and professional qualification certification for lithium batteries.
Technical advantages
Support customization of any voltage, capacity, power battery, including appearance, current, etc. can be changed according to the customer's application requirements, with professional engineers drawing and provide solutions
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: How long of the shipping time?
A: It always needs 3-10 days by express such as DHL and UPS, 15-50 days by China Post, 10-30 days by sea.
Q: What is your warranty?
A: Almost all our battery pack has 3 years warranty. We assure a cycle life of more than 2000times 80%DOD at 0.2C. That means you can use it for at least 5 years for a normal 1-time charge and discharge every day.
Q: Is your product certification complete?
A: We have CE/FCC/ROHS/MSDS certificates for regular products, and we can apply for corresponding certificates for custom products according to customers' requirements.
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Of course, we accept OEM/ODM customize.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: 12v 14ah lithium ion battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












