Features
120 Amp hour 12V Battery
3,500 + cycles of charge and discharge
High energy performance
Green energy
Powerful BMS
Lightweight and portable
Specification:
| Battery item | 120 Amp hour 12V Battery |
| Brand name | MANLY/Customized |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP12120A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 120AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous charge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 120A/Customized |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized Flexible Size |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Include |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
| Communication Interface | RS485 |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Fast delivery service.
2. Quick response to inquiry within 12 hours.
3. Customized design is available, OEM and ODM are welcome.
4. Offer the highest quality at the best price.
5. We offer 3 years warranty on our LiFePO4 battery.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
1. Can I customize my own brand battery?
R:Yes, we can customize LOGO, shell, interface, indicator, charger according to your requirements.
2. If my golf cart is not 48V but 36V, what can I purchase from your company?
R:We are able to provide 36V 72V 50-200Ah lifepo4 battery, you can tell me the information of your golf cart, I will recommend a suitable battery for you.
3. Are there other chargers to choose from?
R:8V 15A 20A 25A 30A 40A 50A charger
4.Whats price?
R:We provide reasonable price and recommend suitable batteries to our customers.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 120 amp hour 12v battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












