Features
30Ah Lithium 12V Battery
Lithium Iron Phosphate (LiFePO4 – LFP)
Drop-in replacement for sealed lead-acid batteries and can use the same charger in most cases
Includes BMS with Low Voltage and High Current disconnects
Sealed case (protection index : IP65)
Specification:
| Battery item | 30Ah Lithium 12V Battery |
| Brand name | MANLY/Customized |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP1230A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 30AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous charge Current | 18A |
| Discharge Peak Current | 30A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Include |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Has focused on research, manufacture, and sales of lithium battery industrial over 10years.
2. Shipment by Air Express (door to door service), by Air Flight and by Vessel, all Available.
3.All safety testings carries on in incoming materials and outgoing goods.
4. Customized design is available, OEM and ODM are welcome.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
1. Does your battery contain BMS?
yes. All our batteries have a built-in battery management system (BMS).
2. What if my golf cart is not one of the above models? What else can I buy from your company?
Our company can customize the size and related functions for you. No additional development fees are required.
3, If my previous battery is lead acid battery, can I use lithium battery (lifepo4 battery) directly?
Yes, lifepo4 batteries can replace lead-acid batteries.
4. If my previous battery is lead acid battery, can I still use the previous charger?
No. You need to replace a charger suitable for lifepo4 battery.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 30ah lithium 12v battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












