Features
12V 120Ah Battery
1.Long Life 3000-5000 Cycles
2.Safety, Environment Friendly, Pollution-Free
3.Fast charging & Low self-discharge
4.Built in Battery Protection
5.100% Depth of Discharge (DOD)
Parameters
| Battery item | 12V 120Ah Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP12120A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 120AH |
| Energy | 1.28KWH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.0V |
| Continuous charge Current | 100A |
| Discharge Peak Current | 120A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Adjusted |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Yes |
| Charge Mode | CC/CV |
| Warranty | 3years |
| BMS system | Yes |
| Battery Case | ABS |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. More than 12 years of experience in producing lithium battery for solar system applications.
2. Nearly 120,000 square meters of R&D and production space.
3. Passed ISO9001 international quality management system.
4. Provide fast, comprehensive, and personalized design and service according to the regular requirements provided by customers.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1:Can I have a sample order?
A. Yes, we welcome sample order to test and check quality.
Q2: What about the lead time?
A. Samples need 4-10 days, mass production time needs 2-5weeks, it depends on order quantity.
Q3:Do you have any MOQ limit?
A. No, 1pc for sample checking is available, we have MOQ for mass production.
Q4: Is it OK to print my logo on the product?
A.Yes.OEM/ODM services offered
Q5:Is this product safe?
A:Passed the overcharge, over-discharge, over-temperature, short circuit, acupuncture and other safety tests, no fire, no explosion at any circumstance;
Q6:Which certificates do you have?
A:We have CE/ROHS/UN38.3/MSDS ...etc.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v 120ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












