Features
LiFePO4 12v 12ah lithium ion battery UPS long life solar power storage industrial battery
Great for off grid systems, marine, golf carts, RVs, UPS systems, solar energy storage
100% depth of discharge (DOD) for consistent, reliable power output
ystem modifications may be necessary for your system
Parameters
| Brand | Manly/OEM |
| Model | MLP12V12A |
| Electrical Characteristics | |
| Standard Voltage | 12V |
| Standard Capacity | 12Ah |
| Capacity(Wh) | 144Wh |
| Recharge Cycles | More than 3500 cycles /0.2C 80%DOD |
| Monthly Self-Discharge | <2% at 25℃ |
| Standard Charging | |
| Maximum .Charging Voltage | 14.6V |
| Charge Method | CC/CV |
| Suggested Charge Current | 2.4A |
Maximum Charge Current | 12A |
| Standard Discharging | |
| Discharge Current | 12A |
| Continous Discharing Current | 12A |
| Maximum Discharing Current | 36A(<3s) |
| End of Discharging Voltage | 8.8V |
| Structure | |
| Cell Type | 3.2V Lithium Battery |
| Outer Plug | Adjustable |
| Enclosure Protection | IP65 |
| Plastic Case | White ABS |
| Battery Shap | Adjustable |
| Battery Dimension (L*W*H) | Adjustable |
| OEM/ODM | Welcome |
| LiFePO4 Battery Advantage | |
| High Temperature Resistant | Low Self-discharge |
| Maintenance free | No memory effect |
Customized Services: Feel Free share your requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.
com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12V 12Ah

Why Choose MANLY Battery?
After-Sale
Timely provide tracking information during the delivery.For any defectives, we provide free ones along with your next order.
Payment
Different payment from T/T, Wester Union, Paypal, LC and etc
Strength advantage
Focused on lithium battery industry for more than 12 years, specially set up R & D technical team
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: Do you have any MOQ limits?
A: Yes, we have MOQ for the mass production, it depends on the different battery pack, 1 ~ 10 pcs sample orders is available. Low MOQ, 1pcs for sample check is available.
Q: How long of the shipping time?
A: It always needs 3-10 days by express such as DHL and UPS, 15-50 days by China Post, 10-30 days by sea.
Q: What certification does your battery have?
A: Most of our batteries have UL/CE/REACH/RoHS/IEC62133/CB/UN38.3 approved.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Hot Tags: 12v 12ah lithium ion battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












