Features
12V 80Ah Deep Cycle Battery
1. Longest warranty in the industry (3+ years)
2.Can go up to 4 in series with this battery
3.High energy density
4.Extendible & Widely use
5.Automotive-grade lithium battery
Parameters
| Battery item | 12V 80Ah Deep Cycle Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1280A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 80AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 40A |
| Discharge Peak Current | 80A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | 2000cycle (100%DOD) |
| Dimension | Adjusted |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Yes |
| Charge Mode | CC/CV |
| Warranty | 36 months |
| BMS system | Built-in BMS |
| BMS Balance Type | Active Auto-Balancing |
| Battery Case | Metal |
| Communication method | RS485 / 232 |
battery application
* Aerospace applications
Due to the strong service life and safety and stability of lithium-ion batteries, lithium-ion batteries have also been widely used in the aerospace field. At present, the main role of lithium-ion batteries in the aviation field is to provide support for launch and in-flight calibration and ground operations
* Application of Electric Cycle bicycle
Electric vehicles in most countries still use lead-acid batteries as energy sources, which have the disadvantage of being bulky and heavy. Lithium-ion batteries are smaller in mass, easier to carry, and have higher safety and stability. Therefore, lithium-ion batteries will replace lead-acid batteries for electric bicycles in the future.
*Application of Electric Vehicles
In today's increasingly attention to environmental protection, automobile exhaust pollution is serious, and the damage to the environment such as noise has reached the level that must be controlled and treated. This is a very common environmental problem in poor countries and regions around the world. Therefore, the new generation of lithium-ion batteries has achieved good development in the field of electric vehicles because of its low pollution, recyclability and energy diversification characteristics, and is deeply loved by users.

Lithium battery or lead-acid battery which is better
Lithium batteries are widely used in all walks of life after lead-acid batteries, and gradually replace lead-acid batteries, and are widely used in electric vehicles, electric bicycles and other fields. This can be attributed to the following three advantages:
Point 1: Under the same weight, lithium batteries can store more electrical energy. Lithium batteries have high energy density, and their energy density is 120-180WH/KG, while the energy density of lead-acid batteries is basically 40-70WH/KG. The greater the energy density, the greater the electrical energy released per unit mass or unit volume of battery
Point 2: Long life, lithium batteries have a longer life than lead-acid batteries, lead-acid batteries have a lifespan of about 2-3 years, and lithium batteries can reach 4-5 years.
Point 3: Lighter, which is also one of the core advantages of lithium batteries different from lead-acid batteries. If electric vehicles want to be designed to be lighter, they need to use lithium batteries as power
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. We are manufacturer, our own factory with automatic equipment.
2.We want to support our customers without MOQ requests for neutral orders.we will communicate with you with the greatest sincerity
3. We have UL/CE/FCC/ROHS/UN38.3/MSDS and etc.
4. Almost all our battery pack has 3 years warranty. We assure a cycle life of more than 2000times 80%DOD at 0.2C. That means you can use it for at least 5 years for a normal 1-time charge and discharge every day.
5.Manly Battery has more than 12 years of experience in lithium battery research and development, customization and global sales, and is a high-tech enterprise in the battery industry.
6.Our factory covers a total area of 120,000 square meters and is constantly expanding. The monthly production capacity of the factory can exceed 6,000,000 Ah, ensuring product quality. We can increase production capacity if necessary.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Samples are available?
A1: We are honored to offer you samples for testing.
Q2: Can you accept OEM and ODM Services?
A2:OEM&ODM custom services!
Q3: How long does the warranty?
A3:3 years warranty, provide lifelong technical service support.
Q4: How long will be the delivery?
A4: New design sample needs 25-30 working days, neutral order mass production time needs 15-20 working days. If OEM orders, would be about 20-25days.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12v 80ah deep cycle battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












