Features:
7Ah Deep Cycle Battery 12V
Number of cylces 3,500+
40% Reduction in weight
The operating temperature is between -20℃ and +70℃
Smarter protection
High-temperature resistance
Specification:
| Battery item | 7Ah Deep Cycle Battery 12V |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1207A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 7AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 9V |
| Continuous charge Current | 3A |
| Discharge Peak Current | 10A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | Yes |
| Battery Case | Metal/ABS |
| Series Support | Yes |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview



Our Services:
1.With complete QC inspection from the material to the mass production
2.Provide the customized service
3.With 36months warranty
4.24 hour follow up service of anyquality issues
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: How can I pay for the order of lithium battery products?
A: We accept almost all of the mode payments: Bank of T/T, Western Union, Paypal, or other ways ...
Q: What are your terms of delivery?
A: Almost all terms we accept such as the EXW, FOB, CFR, CIF, DDU. DDP, etc.
Q: What is your MOQ?
A: There is usually no MOQ limit, and one pcs order can also be accepted, the only difference is the price and lead-time.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 7ah deep cycle battery 12v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












