Features
Battery LiFePO4 12V 50Ah
1.About 1/3 the weight of lead-acid batteries
2.Environment friendly,no pollution
3.No memory effect,2000 times cycle-life
4. can be flexibly made into battery packs with different voltages, capacities, and size;
5.long cycle life, after 500cycles continuously discharging, 70% of nominal capacity remaining;
Parameters
| Battery item | Battery LiFePO4 12V 50Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1250A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 25A |
| Discharge Peak Current | 50A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Yes |
| Parallel Support | No |
| Series Support | Yes, Max 4 Sets |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Original Factory with the most competitive price and fastest delivery time.
2.Manlylithium batteries have passed many international tests, such as CE, RoHS, UN38.3, MSDS, CB, PSE, ISO9001etc.
3.Complete quality management system and nice after-sales services.
4.Manly company has cooperated with many big distributors in many countries, such as USA, CA, UK, France, Italy and so on.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How should I pay? What modes of payment do you accept?
A: T/T, Paypal
Q: Are renowned international brand battery cells available?
A: Yes international brand cells are available, please contact us for details.
Q: How do you arrange shipment for batteries?
A: We have long-standing forwarder partner who arranges all our shipments to all countries. Although batteries are categorized as dangerous goods, you should rest assured that your cargo will be delivered through our experienced shipping partner(s).
Q: Do you have the documents required for battery shipments?
A: Yes, we have MSDS, UN38.3, etc. and other special files needed for shipments to some regions can also be secured.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery lifepo4 12v 50ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












