Features
Battery Lithium Ion 12V 12Ah
1.Maintenance-free
2.Internal cell balancing
3.Lighter weight: about 40%~50% of the weight of a comparable lead-acid battery;
4.Thousands of cycles, 100%DOD, under normal conditions
Specification:
| Battery item | Battery Lithium Ion 12V 12Ah |
| Brand name | MANLY |
| Electric Characteristics | |
| Model No | MLP1212A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 12AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Discharge Cut-off Voltage | 11V |
| Continuous charge Current | 8A |
| Discharge Peak Current | 12A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Size | Customized |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| BMS Protection | Include |
| Parallel Support | Yes |
| Series Support | Yes |
Remark: Our products are customized, so the main data can be changed by customer’s requirements.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Response time <2 hours
2.Quality complies with international standards CE, CB, ROHS certificates.
3.Automation & hand-made Integrated production together.
4.Wholesale and OEM/ODM excellent service
5.You can fully enjoy high quality & competitive price
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How does your factory do regarding quality control?
A: 110 QC staff, 100% inspection. The industry's top 10 battery manufacturer, battery acquired CE, ROHS, UL, IEC62133, MSDS, UN38.3, etc.
Q: Can I have a sample order for Battery?
A: Yes, Samples orders can be supplied at any time.
Q: What about the lead time?
A: New design sample needs 25-30 working days, neutral order mass production time needs 15-20 working days. If OEM orders would be about 20-25days.
Q: Can you accept OEM and ODM Services?
A: Yes, it's available.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery lithium ion 12v 12ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












