Features
Rechargeable 12V 200AH Deep Cycle Battery For Solar
1. Longer battery life – 5000times life cycle @60%DOD, 5 times more than lead-acid batteries
2. Low self-discharge <3.5% per month; Steady discharge and charge performance.
3.Short circuit protection; Overcharge and over-discharge protection; Over current protection
4. Easy carrying and installation - can be carried and installed in any direction
5. Lighter weight - 1/2~1/4 in weight compared to LA batteries
6. Better safety - mild warm, no explosion and firing, free of leakage
Parameters
| Battery item | 12V 200AH Deep Cycle Battery For Solar |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP12200A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 200AH |
| Minimum Capacity | 200AH |
| Charge Cut-off Voltage | 12V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous Discharge Current | 10A |
| Discharge Peak Current | 15A |
| Charge Current | 5A |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% @ CC/CV and 25℃ |
| Dimension | TBD |
| Waterproof case | ABS material |
| Operation Temp. | Discharge at -20°C ~ 75°C & Charge at 0°C ~ 60°C |
| Communication Protocol | RS 485 |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize particular function
MANLY Battery Factory Overview



Why Choose MANLY Battery?
1. MANLY Battery is a high-tech enterprise integrating "R&D, production, and sales" focusing on "lithium battery cells and battery assembly"
2. With complete QC inspection from the material to the mass production
3. Focusing on high-end customized services, the company high-quality and reliable new energy products according to different customer needs.
4. Supporting OEM/ODM, and the small orders will delivery fast.
5.Perfect supporting service guarantee
6.ISO, CE, FCC, ROHS, MSDS, UN38.3 are approved
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1: Where is your factory located? How can I visit there?
A1: Our factory is located in Shenzhen, Dongguan, Huizhou, Guangdong province, China, very close to Guangzhou or Hongkong, you can fly to Shenzhen directly, and we will pick you up, warm welcome to visit our factory and guide our works.
Q2: Can we get samples for the test?
A2: Of course, we can supply samples, but buyers need to pay for sample costs and shipping costs at the beginning, then we will return it or reduct in the formal order
Q3: Can you provide OEM and ODM services?
A3: We have a strong R&D capability, OEM & ODM service can be provided to meet customers' special requests.
Q4: How do I track my shipment?
A4: After we deliver your goods, we will send you the tracking No. once your goods have been shipped.
Q5: Can we visit the MANLY factory?
A5: Warmly welcome. Our factory is located in Shenzhen, very close to Guangzhou or Hongkong.
More Products

For more information, Please contact us now our online sales engineers or email us at sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: deep cycle battery for solar, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












