Features
Lithium Battery 12.8V 20Ah LiFePO4 24Ah Emergency Lighting Battery Pack
Environment-friendly, no harmful material
Longer life more than 3,500 cycle times and there is a 3-year warranty
Grade A cells to make sure batteries in high and full capacity, long life cycle
Extremely safe and stable chemistry: BMS or PCB built inside to protect the battery over charge and discharge, over current and
Parameters
| Brand Name | Manly |
| Product Name | Lithium Battery 12.8V 20Ah LiFePO4 24Ah Emergency Lighting Battery Pack |
| Cell Type | 3.2V Battery |
| Voltage | 12V/4S |
| Standard Capacity | 24Ah |
| Recharge Cycle | More than 3500 times |
| Charge Mode | CC/CV |
| Self-Discharge | < 2% |
| Temperature | Charge :0℃~45℃ |
Discharge :-20℃~60℃ | |
| Storage : 0℃~45℃ | |
| Charge current | 0.2C~1C/Customzied |
| Peak discharge current | 3C(<3s)/Customzied |
| BMS End-of-discharge voltage | 8.0V |
| End-of-charge voltage | 14.6V |
| Shell | PVC |
| DC Port | TBD |
| Warranty Time | 3 Years |
| Place of Origin | China |
| OEM/ODM | Welcome |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
For Certificate, As factory, we can support complete battery certificate for shipment,sale and so on. Such as: CE,UN38.3, MSDS, Transport Report,DG packaging cert.,IEC,BIS,etc. We can also support new certificate testing for clients' customized products.
Each process for making battery were under strict management and control,all of the battery were under full inspection before delivery.
MANLY has strict management and control for every progress in producing and 100% IQC/OQC
Strict quality management and control for every progress in producing and 100% IQC for materials and OQC before shipment.
3 years warranty(extendible up to 5years), perfect after-sales service.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: What's the payment term?
A: We accept T/T, L/C, Western Union, Cash, Credit Card, etc.
Q: Do you accept OEM/ODM business?
A: We accept OEM/ODM with your authorization.
Q: How long I can get it?
A: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
Q: What's the warranty?
A: Almost all our battery pack has 3 years warranty.
Hot Tags: lithium battery 12.8v 20ah lifepo4, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












