Features
Lithium Ion 9Ah 12V Battery
1. Wider Temperature Range : -20℃~60℃
2.Superior Safety: Lithium Iron Phosphate chemistry eleminates the risk of explosion or combustion due to high impact overcharging or short circuit situation
3.no memory effect;
4. lead-free, no harm;
5.high energy density, low internal resistance;
Parameters
| Battery item | Lithium Ion 9Ah 12V Battery |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1209A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 9AH |
| Minimum Capacity | 9AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.2V |
| Continuous Charge Current | 3A |
| Discharge Peak Current | 9A Or Customized |
| Fast Charge Current | 0.5C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Customized |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Charge Temperature Range | 0℃ to 45 ℃ |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| Outer Package Material | ABS/Metal Case Or Customized |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
| Storage Temperature | 0°C – 45°C |
| BMS | Yes |
| OEM/ODM | Yes |
| Series Support | Yes |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. The company takes "integrity and pragmatism, quality-oriented" as its core values.
2. Provide professional program development and design, and also establish a complete after-sales service system.
3. First-class product quality, excellent product price, customer satisfaction sales service.
4. More than 12 years of experience in producing lithium battery products for various applications.
5. Highly automated production line and robust quality control system.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1:Can I have samples to test? And what is the lead time for sample orders?
A1:Yes, we can supply samples, the lead time for samples is 7-10 days. and buyer pays for sample cost and shipping cost.
Q2: Do you provide after-sales service?
A2: Yes, the warranty is 3 years, if any quality problems on our side in this period, we can send a new one as a replacement.
Q3:Do you have MOQ ?
A3:No limited. Small order also welcome.More quantity has better price, we will check the best price for you.
Q4: What is your term of payment?
A4: We adopt T/T, Paypal,Alibaba payment way and so on. If order amount>10K usd, The payment term will be 30%T/T for deposit and the balance before shipment.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lithium ion 9ah 12v battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












