Features
90Ah 100Ah Battery 25.6V 24V solar LED Lighting
Wider Temperature Range: -20C-60C.
Water & dust resistance (IP65)
Highly durable ABS enclosure
High Energy Density by Adopting LFP Cells
Works with all chargers/inverters
Parameters
| Brand Name | Manly/OEM |
| Item | 90Ah 100Ah Battery 25.6V 24V solar LED Lighting |
| Cell | LiFePO4 Cell |
| Standard Voltage | 25.6V |
| Rated Capacity | 90Ah/2304Wh |
| Cycle Life | 3500+ times |
| Charge Mode | CC/CV |
| Months Self-Discharge | < 2% |
| Standard Charge current | 0.2C~1C |
| Peak discharge current | 3C within 3 seconds |
| Discharging Cut off voltage | 16.0V |
| Charging Cut off voltage | 29.2V |
| Battery Shell material | TBD |
| Output Connector | Customized |
| Battery Warranty | 36 Months |
| Design Life | 10+ years |
| OEM/ODM | YES |
Communication Port | RS232/RS485/Customized |
IP Rating | IP65 |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
We have a lot of experience in lithium battery cell production and lithium battery pack assembly.
Flexible customizing and manufacturing accepted.MANLY promise to provide high-quality battery products with our professional R&D team, experienced workers, and advanced automic equipment.
More than 10 years of experience in manufacturing ternary/iron phosphate lithium cells
Quality assurance
Products as described, quality inspection, to eliminate crude manufacturing
New smart lithium battery protection board: overcharge protection, over-discharge protection, short circuit protection, balanced circuit module, overcurrent protection, overvoltage protection, high-temperature protection
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: What is your term of delivery?
A: We accept EXW, FOB Shenzhen or FOB Guangzhou. You can choosethe one which is the most convenient or cost effective for you.
Q: What is the standard of package?
A: Export standard package or special package according to customer requirement.
Q: Warranty?
A: 2% free products for batch orders
No warranty for samples
Q: Can I see the batteries before buying?
A: Of course, we provide pictures and videos.
Hot Tags: 100ah battery 25.6v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












