Features
25.6V 100Ah Lithium LiFePO4 120Ah 24v lifepo4 battery pack
Low self-discharge rate
No memory effects
Highly efficient charge
Use a grade prismatic cells. More than 3000 cycle times.
Support battery in parallel and series
Parameters
| Brand Name | Manly |
| Product Name | 25.6V 100Ah Lithium LiFePO4 120Ah 24v lifepo4 battery pack |
| Cell Type | 3.2V Battery |
| Nominal Voltage | 24V/8S |
| Standard Capacity | 120Ah |
| Recharge Cycle | More than 3500 times |
| Standard Charge Mode | CC/CV |
| Self-Discharge | Less than 2% |
| Temperature | Charge :0℃~45℃ |
Discharge :-20℃~60℃ | |
| Storage : 0℃~45℃ | |
| Charge current | 0.2C~1C/TBD |
| BMS Max discharge current | 3C(<3s)/TBD |
| BMS End-of-discharge voltage | 20V |
| End-of-charge voltage | 29.2V |
| Shell | ABS/Metal |
| DC Port | M6 |
| Warranty | 3 Years |
| Place of Origin | China |
| OEM/ODM | Welcome |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
The tailor-made solutions will be provided by our experienced team and professional sales person.
More than 12 years of experience in producing lithium battery cells and battery packs for various applications.
Technical advantages
Support customization of any voltage, capacity, power battery, including appearance, current, etc. can be changed according to the customer's application requirements, with professional engineers drawing and provide solutions
Durable Power
Professional lithium battery manufacturer with leading technology
Wonderful after-sale service and offer 3 ~ 5 years warranty time.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: What are the lead time?
A: 7-14 working days if in stock. and 25-30 days for mass production.
Q: Do you have any MOQ limits?
A: Yes, we have MOQ for the mass production, it depends on the different battery pack, 1 ~ 10 pcs sample orders is available. Low MOQ, 1pcs for sample check is available.
Q: How about the warranty
A: We usually provide 3 years warranty.
Q: How long of the shipping time?
A: It always needs 3-10 days by express such as DHL and UPS, 15-50 days by China Post, 10-30 days by sea.
Hot Tags: 25.6v 100ah lithium lifepo4, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












