Features
Agricultural Picking Robot Battery24V 120AH
1.Green energy
2.Connected in parallel and series
3.Powerful BMS
4.Higher capacity than comparable SLA or VRLA batteries
Parameters
| Battery item | Agricultural Picking Robot Battery24V 120AH |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP24120A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 120AH |
| Minimum Capacity | 120AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 18.2V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 100A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP55/High |
| Communication | Customized |
| Housing materials | Metal/ABS/PVC |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Professional lithium battery manufacturer with leading technology.
2.We have a lot of experience in lithium battery cell production and lithium battery pack assembly.
3.You can fully enjoy high quality & competitive price.
4.MANLY provide service of sample and prompt shipment, and sending someone to follow up the progress of the logistics after delivery.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What's your warranty for products?
A: Generally speaking, it's three year warranty, for quality problems, we will send you a new one.
Q: How long will be the delivery?
A: Usually delivery in 15-25 working days, but could be changed according to the quantity or other things.
Q: Are you a factory or trading company?
A: We are a factory with 3 production bases which is located in Shenzhen, Dongguan, Huizhou in Guangdong province.
Q: What is your minimum order quantity (MOQ)?
A: There is no MOQ if in stock. If OEM, which depends on the item.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: agricultural picking robot battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












