Features
Battery For Smart lawn service Robot
1.Small volume, large capacity
2.Longer cycle life
3.High-temperature resistance
4.Lithium iron phosphate core material with higher safety performance
5.Main protection functions: overcharge, overcharge, overcurrent, short circuit, temperature, equalization, etc.
Parameters
| Battery item | Battery For Smart lawn service Robot |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP2450A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 20.3V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 14A |
| Discharge Peak Current | 20A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP65/High |
| Communication | Customized |
| Case material | ABS or metal case or stainless steel case(customizable) |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Modern standard workshop total span of 1,200,000 square meters.
2.Own factory and complete production facilities.
3.Customized size according to customer requirements.
4.Made with craftsmanship, quality assurance.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How long the goods will be delivered?
A: 20-25 working days for custom samples; 10~15 working days for the samples if in the stock and the bulk orders
Q: Could you provide OEM service?
A: Yes, we could, we could also provide blister packaging if you need it.
Q: Could I get a sample for checking the quality?
A: Samples testing is available, please click here to get the sample policy.
Q: What kinds of payment can I pay with?
A: T/T Bank transfer, Paypal, Western Union, and etc.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: battery for smart lawn service robot, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












