Features
Fertilizer Robot Battery24V 50AH
1/3 Lighter in weight
Use a grade prismatic cells. More than 3000 cycle times.
Maintenance free. Low self discharge rate.
Safer performance. Our batteries have passed different safety tests.
Ideal drop-in lead aicd replacement
Parameters
| Battery item | Fertilizer Robot Battery24V 50AH |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP2450A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 24V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 19.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 20A |
| Discharge Peak Current | 50A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Warmly Welcomed |
| Protection Level | IP55 |
| Communication | Customized |
| Housing | ABS case/PVC/Metal |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Quality: Powerful factory, with 3 major production bases, 3 years warranty, the professional R&D team.
2.Strict aging test: aging test process "charge-discharge-charge", 100% fully inspected and qualified for shipment.
3.We have UL/CE/FCC/ROHS/UN38.3/MSDS and etc.
4.We have our own factory at aspecial discount.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q 1. Would you accept to use our logo?
A: All of our products are accepted to print your logo on the enclosure and package box, it depends on the amount, from 200pcs to 1000pcs.
Q 2. We want to know monthly capacity.
A:20000-30000PCS per Month.
Q 3. how can we guarantee the quality?
Always a pre-production sample before mass production;
Always final Inspection before shipment;
Q 4. What kind of certificate do you have?
A:CE/TUV/CE/ISO/CB/UL/ROHS certificates.etc.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: fertilizer robot battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












