Features
Mobile Water Pump Battery24V 30AH
Can be charged with solar chargers
High cycle life 3500+ times
Safest lithium chemistry with high energy
In built-in over-charge and over-discharge protection
Product Description
| Battery item | Mobile Water Pump Battery24V 30AH |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP2430A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 25.6V |
| Nominal Capacity | 30AH |
| Minimum Capacity | 30AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.2±0.2V |
| Discharge Cut-off Voltage | 20.6V |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 20A |
| Discharge Peak Current | 50A(<3S) |
| Cycle Life | 4000 Cycles @ 0.2C Charging/Discharging ,Until 80% Capacity |
| Charge style | CC/CV |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| Recommended | 18~28℃ |
| OEM/ODM | Warmly Welcomed |
| Protection Level | IP65/High |
| Structure | |
| Communication | Accept customized |
| Dimension | Accept customized |
| Housing | ABS case/Metal |
| Weight | 5Kg |
| Terminal | M8 |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. All the inquiries will be responded to within 24 hours.
2. All our products are 100% brand new.
3. All our products are of good quality with a nice appearance.
4. All our products are packed carefully to ensure it is intact when you receive it.
Customers Feedbacks

Applications Of 24V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
1. Are you a factory or trading company?
We are a professional manufacturer of customized batteries pack and energy storage systems.
2. What's your usual payment term for orders?
We accept terms of TT / Paypal / LC, etc.
3. Could I get samples?
Yes. Samples are FREE for your evaluation.
4. How can I get your price list?
Please leave your contact info, such as Email to us. We will contact you and pass our quotation sheet to you.
5. Can I visit your factory in China?
Of course. We are more than happy to receive you in Shenzhen and show you around our workplace.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
If you need more information about our products, please don't hesitate to contact us!
Hot Tags: mobile water pump battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












