Features
100Ah Lithium 48V Prismatic cylindrical Battery Lifepo4 Cells;
70% lighter than lead acid batteries
Automotive-grade lithium battery
More light-weight & Clean energy
High energy performance
Parameters
| Brand | Manly |
| Product name | 100Ah Lithium 48V Prismatic cylindrical Battery Lifepo4 Cells |
| Standard Voltage | 51.2V |
| Standard Capacity | 100Ah or Customize |
| Life cycle | More than 3500 cycles@0.2C |
| Charge Method | CC/CV |
| Self-discharge (25℃) | < 2% / Month |
| Suggested Charging current | 0.2C~1C |
| Max discharging current | 3C (Within 3 seconds) |
| Constant discharging current | 1C |
| Cut-off | 2.5V single cell |
| Housing Type | TBD |
| Output Plug | M6 |
| Warranty Period | 3 Years |
| Lifespan | 10+ years |
| OEM/ODM | Accept |
Protection | IP65 |
| Place of Origin | Shenzhen, China |
| Control | Battery management system (BMS) integrated |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Affordable
All battery cell and packs are directly produced and sent out by our factory
A variety of uses to choose from outdoor energy storage batteries, batteries for PV systems and etc.
Quality
100% tested in production. 100% inspection and 3-complete charge-discharge cycles before shipping. All the products will go through 15 checks.
Mass production will start only after we get your confirmation of the samples.
Good Reputation
With over 12 years of history in the lithium industry
The Customers Feedbacks


More Applications of Lithium Battery

FAQ
Q: How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: It usually takes 7~10 days, airline, sea shipping, and the special line is also optional.
Q: What's the MOQ limit?
A: There is no MOQ for samples. For bulk order quantity, the more quantity, the cheaper.
Q: Can you produce the order with the customer's brand?
A: Yes, of course. OEM & ODM service is warmly provided.
Q: What certification does your battery have?
A: Most of our batteries have UL/CE/REACH/RoHS/IEC62133/CB/UN38.3 approved.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Hot Tags: 100ah lithium 48v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












