Features
Customized Rechargeable LiFePO4 50Ah 51.2V Lithium Ion Battery
Battery Management System (BMS) is incorporated against abuse
Free of maintenance
Internal cell balancing
Safest lithium chemistry with high energy
Almost 100% usable capacity and load tolerance
Parameters
| Brand | Manly |
| Product name | Customized Rechargeable LiFePO4 50Ah 51.2V Lithium Ion Battery |
| Voltage | 51.2V |
| Standard Capacity | 50Ah or Customize |
| Life cycle | More than 3500 cycles@0.2C |
| Charge Method | CC/CV |
| Self-discharge (25℃) | < 2% / Month |
| Suggested Charging current | 0.2C~1C |
| Max discharging current | 3C (Within 3 seconds) |
| Continous discharging current | 1C |
| Discharing Cut-off Voltage | 37.5V/2.5V single cell |
| Housing | TBD |
| Output Plug | TBD |
| Warranty Period | 3~5 Years |
| Lifespan | 10+ years |
| OEM/ODM | Acceptable |
Protection | IP65 |
| Control | Battery management system (BMS) integrated |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Payment
Different payment from T/T, Wester Union, Paypal, LC and etc
Strength advantage
Focused on lithium battery industry for more than 12 years, specially set up R & D technical team
Technical advantages
Support customization of any voltage, capacity, power battery, including appearance, current, etc. can be changed according to the customer's application requirements, with professional engineers drawing and provide solutions
The Customers Feedbacks


More Applications of Lithium Battery

FAQ
Q: What kind of certificates can be provided?
A: UL, IEC, CE, ROHS, UN38.3, MSDS, etc.
Q: What is your term of delivery?
A: We accept EXW, FOB Shenzhen or FOB Guangzhou. You can choosethe one which is the most convenient or cost effective for you.
Q: When will you ship the order?
A: Normally 15~25 working days after receiving your payments, but it can be negotiated based on order QTY and production schedule.
Q: What's the payment term?
A: We accept T/T, L/C, Western Union, Cash, Credit Card, etc.
Q: Which market have you already exported to?
A: We already ship to Europe, Asia, Africa, Middle East, South America, etc.
Hot Tags: 50ah 51.2v lithium ion battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












