Features
48V 50Ah Battery
1. Maintenance-free and no acid or water for maintenance in usage
2. Large capability and long life for all high power output applications
3. Environmentally friendly non-toxic, non-contaminating, no rare metal.
4. Low self-discharge and good discharge performance at low temperature
Parameters
| Battery item | 48V 50Ah Battery |
| Battery Type | LiFePo4 |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP4850A |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Charge Current | 1C |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 100A |
| Operation Temperature Parameters | |
| Charge mode | Continuous current first, continuous voltage |
| Cycle Life | ≥ 2500 cycles, DOD 90% |
| Self-Discharge Rate | ≤3.5% per month at 25℃ |
| Dimension | Adjustable |
| Operating temperature | Charging:0~45 °C&Discharging:-20~60°C |
| BMS | Yes |
| Guaranty | 3 Years |
| Shell material | ABS/PVC |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Manly provides the best service for our customers.We commits to build mutual trust and make common progresses with our customers from all over the world.
2.We offers a full range of Solar product including :Solar inverters/ Solar Charge Controller / Solar panels/ Battery / Solar pump inverters / Power inverters / Portable solar generator/Solar Accessories, etc
3.All consider with customers target price and MOQ, ship with their specified quality, to solve customer purchase problem, we are all online 24 hours for all customers.
4.We have the first-class R&D team ,some of whom from the international battery conglomerate with rich experience in battery design, production,testing as well as practical project operation and maintenance .
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q:How to payment for order?
A:Contact sales person and ask Pl for your payment, the account should be listed in Pl, That is our company account .
Q:How can I get a sample to check your quality?
A:After price confirmation, you can require for samples to check our quality. If you just need a blank sample to check the design and paper quality, we will provide you sample for free, as long as you afford the express freight.
Q:When Can I get the price?
A:We usually quote within 24 hours after we get your inquiry. If you are very urgent to get the price, Pls call us or tell us in your email so that we will regard your inquiry priority.
Q: Is OEM/ODM battery pack available?
A: Yes, OEM/ODM battery packs are warmly welcome. Professional engineers provide technical support.
More Products

For more details or more resquest, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 48v 50ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












