Features
Deep Cycle Battery 100Ah 48V
1.Rugged plastic flame retardant case and cover.
2.UL1642 at cell level
3.Three year warranty approved application
4.Product Type: Replacement for Lead Acid Battery
5.Lightweight - 44% of the weight compared to lead acid batteries
6.Can store at any state of charge without degradation
Parameters
| Battery item | Deep Cycle Battery 100Ah 48V |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP48100A |
| Nominal Voltage | 48V |
| Nominal Capacity | 100AH |
| Charge Current | 1C |
| Continuous Discharge Current | 50A |
| Discharge Peak Current | 120A |
| Charge mode | Continuous current first, continuous voltage |
| Cycle Life | ≥ 2500 cycles, DOD 90% |
| Self-Discharge Rate | ≤3.5% per month at 25℃ |
| Dimension | Adjustable |
| Operating temperature | Charging:0~45 °C&Discharging:-20~60°C |
| BMS | Yes |
| Guaranty | 3 Years |
| Housing materials | ABS |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Strict quality control inspection
2.ISO, CE, FCC, ROHS, MSDS, UN38.3 are approved
3.Provide the customized service
4.24 hour follow up service of anyquality issues
5.It is built by an elite team with more than 12 years of experience in the industry
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: How do I order?
A: Use below contact send Emails or call me
Q: What is your lead time for the mass order?
A: General speaking, about 7- 20 days depending on different items after getting down payment and confirmation about the samples.
Q: What are your payment terms?
A: Sample payment through Paypal, and mass order by T/T
Q: What kind of certificate do you have?
A: CE, Rohs, and MSDS, etc.
More Products

For more details or more resquest, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: deep cycle battery 100ah 48v, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












