Features
6V 8AH Battery
1. Long Life 3000-5000 cycle time, and no memory effect.
2. Fast charging & Low self-discharge.
3. 70% lighter than lead acid battery.
4.100% depth of discharge (DOD), real deep cycle.
5. Built in battery protection & smarter.
Parameters
| Battery item | 6V 8AH Battery |
| Brand name | MANLY/ Customized |
| Electric Characteristics | |
| Nominal Voltage | 6V |
| Nominal Capacity | 8AH |
| Minimum Capacity | 8AH |
| Charging and Discharging Parameters | |
| Continuous Discharge Current | 4A |
| Discharge Peak Current | 8A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000times≥80% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | -20~60℃ |
| Recommended | 18~28℃ |
| Mechanical Data | |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP56/High |
| Communication | Customized |
| Case material | ABS case(customizable) |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Extreme Test conditions to control quality.
2. All the inquiries will be responded within 24 hours.
3. Rich experience in exporting and fast delivery.
4. All our products are 100% brand new.
Customers Feedbacks

Packaging & Shipping

FAQ
1. Q: Can I have my own logo on lifepo4 battery packs?
A: Of course, we could supply silk print for MOQ 100pcs, OEM is acceptable.
2. Are you a factory?
A: Yes, We are a manufacturer, our factory is located in Shenzhen , welcome to pay a visit to us for further cooperation.
3:What is your sample policy?
A:We can provide sample,when you have big order in future,can deduct double sample free from order.
4:Do you offer gurantee for the product?
A:18650 lithium battery has 2 years warranty ,lifepo4 has 5 years warranty.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 6v 8ah battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












