Features
6v lithium ion battery golf cart customized
Can be charged using most standard lead-acid charges (set)
Great for marine, RV, floor sweepers, lift gates, UPS systems, solar energy storage
Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
Parameters
6v lithium ion battery golf cart customized | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP6V6A |
| Basic Parameter | |
| Standard Voltage | 6V |
| Standard Capacity | 6Ah |
| Cycle Life | More than 3500 times |
| Self Discharge /per month | < 2% |
| Lifespan | 10+ years |
| Charge Data | |
| Charge Mode | CC/CV |
| Max Charging Current | 1C/6A |
| Discharge Data | |
| Working Current | 1C/6A |
| Max discharging current | 3C(<3s)/18A |
| Mechanical Data | |
| Housing | ABS/PVC/Adjustable |
| Dimension(L*W*H) | Adjustable |
| DC Connector | Adjustable |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
After-sales service
Quality assurance, 24h to solve your problems, provide solutions and technical support
Strength advantage
Focused on lithium battery industry for more than 12 years, specially set up R & D technical team
MANLY has some big projects in the United States, Australia, and the Netherlands, all of Our designs and processes are in line with the high-end market.
If failure damage occurs due to incorrect operation, wire connection, or any other misoperation, the MANLY team will provide pay maintenance on a charge basis
The Customers Feedbacks


More Applications of 6V Lithium Battery

FAQ
Q: When will the products be delivered if the order has been placed?
A: We promise we do deliver our battery in 3-10 days and it will take 12-30 days for the customized items.
Q: What is your warranty?
A: Almost all our battery pack has 3 years warranty. We assure a cycle life of more than 2000times 80%DOD at 0.2C. That means you can use it for at least 5 years for a normal 1-time charge and discharge every day.
Q: What shipping method can I choose? How about the shipping time?
By Express (3~7 working days), suitable for urgent cases or small quantities.
By Sea(15~30days), suitable for mass production.
By Air(7~10 days), from airport to airport
Q: Do you accept OEM/ODM?
A: Of course, we accept OEM/ODM customize.
Hot Tags: 6v lithium ion battery golf cart, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












