Features
12V Power Chair Battery Replacement
Lower cost of ownership than AGM lead-acid.
Low weight & self-discharge
Cycle life of 5-15 times higher than AGM lead-acid.
Built-in electronic Battery Management System.
Excellent temperature hold (-20 to 60 degrees Fahrenheit)
No service or maintenance is needed
No memory effect & environmental friendliness
Parameters
| Item name | 12V Power Chair Battery Replacement |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model number | MLP1250 |
| Nominal voltage | 12V/12.8V |
| Nominal capacity | 50Ah |
| Usable Capacity | 640Wh |
| Discharge Voltage | 10.0V |
| Charge Voltage | 14.6V |
| Charge Current | 25A |
| Discharge Current | 25A |
| Peak Current | 100A(3S) |
| Charge method | CC/CV |
| OEM/ODM | Accept |
| Lifetime @+25℃ | 10 ~15 years |
| Protection Class | IP65 |
Applications
Power Chair Battery Replacement
RV Battery Replacement
Boat Battery Replacement
Energy Storage Battery Replacement
Golf Cart Battery Replacement
Solar/Wind Energy Battery Replacement
Communications Station Battery Replacement

Why Choose MANLY?
1. OEM and ODM orders are welcome, please kindly send us your detailed requirements(Application, Voltage, Capacity, Current and etc.) and we will make your ideas into reality.
2. Original factory quality and long-term cooperation to reach a win-win relationship.
3. The source of raw materials and production process is strictly controlled
4. Quick response within 24 hours, 7/24 service, US$1,000,00 Product Liability Insurance by CPIC. Complete after-sales policy and team deployment allow you to enjoy products without worries.
5.MANLY Factory Overview

FAQ
Q: Is the scale of your production?
A: We have 3 production bases, covering an area of 120 square kilometers, including a cell production industrial park, fully automated production equipment configuration, 12 battery assembly lines, with a daily capacity of 1,200,000 cells/day and 3,000 battery packs/day.
Q: Can I have a sample order?
A: Yes, we welcome sample orders to test and check quality.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Q: When will you ship the order?
A: Normally 15~25 working days after receiving your payments, but it can be negotiated based on order QTY and production schedule.
Q: Which market have you already exported to?
A: We already ship to Europe, Asia, Africa, Middle East, South America, etc
Hot Tags: power chair battery replacement, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












