Features
LiFePO4 24V 18Ah Replacement Battery For Solar Light
Using the technology of LiFePO4(lithium iron phosphate) cell
Lighter weight about 40%~50% of the weight of a comparable lead-acid battery
One-fifth the weight and two to four times the service life of a traditional battery
Built-in automatic protection for over-charge, over-discharge, over current, and over temperature
Low self-discharge rate, a fully charged Lithium battery will work after more than one year of storage
Parameters
| Item | LiFePO4 24V 18Ah Replacement Battery For Solar Light |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP2418P |
| Nominal Capacity | 18Ah |
| Nominal Voltage | 24V/25.6V 8S |
| Charging mode | CC/CV |
| Discharging cut-off Voltage | 20.0V |
| MAX. Charging Voltage | 29.2V |
| Max. Charging Current | 10A |
| Discharging Current | 10A |
| Max Continuous Current | 18A |
| Max Pulse Current | 54A(≤3S) |
| Cycle Life | 3,500+ cycle |
| Dimensions (L*W*H) | Customized |
| Water Dust Resistance | IP65 |
| Operating Temperature | Charging: 0 ~ +45℃; Discharging:-20 ~ +60℃ |
| Storage Temperature | -20 to + 60℃ |
| Warranty | 3+ Years |
Applications of 24V LifePO4 Battery

Why Choose MANLY Battery
1. Professional lithium battery manufacturer for over 12 years
2. More than 2000 employees, high-quality equipment imported from Japan, South Korea, and the US creates an automatic production line
3. A long quality guarantee of our battery products to customers 3+ years, under the recommended usage guidance and storage conditions
4. Complete after-sales policy and team deployment allow you to enjoy products without worries.
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks


FAQ
Q: Are Manly Battery a factory or trading company?
A: We are manufacturer, our own factory with automatic equipment.
Q: Can we get samples for the test?
A: Of course, we can supply samples, but buyers need to pay for sample costs and shipping costs at the beginning, then we will return it or reduct in the formal order.
Q: Does it come fully charged when I get it?
A: No, the MANLY Lithium Battery is charged about 30% SOC (approx. 13.15 Volts) due to the transportation restrictions! Hope it helps.
Q: I am a reseller, I would like to buy many pieces of your item, what is the wholesale price?
A: Hi, thanks for your inquiry, if you would like to buy a large quantity, please send an email sales@manlybatteries.com to us, we will give you the best price, thanks!
Q: Does your battery pack include BMS? Can we use it for a car?
A: Yes, our battery pack include BMS, you can use it for low-speed car only or aux. power for a standard car. Do not use it for standard cars directly, that will need more complex design BMS for the pack.
Hot Tags: replacement battery for solar light, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












