Features
Deep Cycle fast charging OEM ODM 72 volt li ion battery for e rickshaw
Maintenance-free and no acid or water for maintenance in usage
BMS: Innovative battery system (BMS), fault prediction and health management improve inconsistencies that have occurred
Lighter weight, only about half of a Lead-Acid battery.
Parameters
Deep Cycle fast charging OEM ODM 72 volt li ion battery for e rickshaw | |
| Brand | MANLY |
| Model | MLP72V30A |
| Basic Parameter | |
| Voltage | 72V |
| Capacity | 30Ah |
| Energy(Watt-Hours) | 2160Wh |
| Cycle Life | >3500 cycle |
| Self Discharge/Per Month | <2% |
| Charge Data | |
| Charge Method | CC/CV |
| Charge Current | 6A |
| Max Charing Current | 30A |
| Discharge Data | |
| Continous Working Current | 30A |
| Pulse discharge current | 60A (<3s) |
| Mechanical Data | |
Battery Shell![]() | ABS/Adjustable |
| Battery Max Dimension | Adjustable |
| Connector | Adjustable |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
66+ professional engineers, R&D center, and testing center with rigorous team organization, advanced equipment, and enormous investment.
Lithium iron Phosphate chemistry eliminates the risk of explosion or combustion due to high impact overcharging or short circuit situation.
If customers need, we usually choose a metal casing charge with a built-in cooling fan, which is better and safe ensure the charge is safe and circle lif of the battery.
Our laboratory will conduct more than 11 different strict quality tests for each batch of battery cells, fewer than 10 of 200 battery manufacturers has specialized laboratories, this is critical for the battery quality
The Customers Feedbacks


More Applications of 72V Lithium Battery

FAQ
Q: Are all the batteries Grade A?
A: Of course, Brand A and never been used.
Q: Can your batteries pass the ULCE/ROHS/MSDS certificate?
A: Yes, our batteries meet the international industrial standards, like UL, CE/RoHS/CCC
Q: Do MANLY's batteries come with a warranty?
A: Yes, we provide a 3-5 years warranty according to different models.
Q: Can I customize items I like, such as to print our own logo or to alter the design?
A: Yes, we offer OEM/ODM service. Please contact us to check with details.
More Lithium Battery Modules

Hot Tags: li ion battery for e rickshaw, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China













