Features
24V 50Ah LiFePO4 battery pack Pool cleaning Robot Battery
Lighter weight: About 40% ~50% of the weight of a comparable lead acid battery.
Can be charged using most standard lead-acid charges (set).
Not hazardous and so is friendly both to the environment and not a health risk.
3500+ cycles, longer life
The standard case design, easy to replace
Drop-in lead acid replacements (plug and play)
Parameters
| Brand Name | Manly/OEM |
| Product Name | 24V 50Ah LiFePO4 battery pack Pool cleaning Robot Battery |
| Cell Mode | 3.2V Cell |
| Voltage | 25.6V |
| Capacity | 50Ah |
| Cycle Life | Up to 3500 times |
| Charge Mode | CC/CV |
| Self-Discharge | < 2%/per month |
| Suggested Charge current | 0.2C~1C |
| Peak discharge current | 3C(<3s) |
| BMS Discharge Cut off voltage | 16V |
| BMS Charge Cut off voltage | 29.2V |
| Product Housing | Customzied |
| Product Output Connector | Adjustable |
| Guarantee Time | 36 Months |
| Lifespan | 15 years |
| OEM/ODM | YES |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
With 12 years of domestic and international market experience serving famous brands
Quality assurance
Products as described, quality inspection, to eliminate crude manufacturing
Provide fast, comprehensive, and personalized design and service according to the regular requirements provided by customers
New smart lithium battery protection board: overcharge protection, over-discharge protection, short circuit protection, balanced circuit module, overcurrent protection, overvoltage protection, high-temperature protection
Direct Manuafcturer
Our factory is located in Guangdong China and has several branches
Safety comes first: We are committed to producing ultra-reliable, ultra-safe quality lithium batteries.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: What's the MOQ limit?
A: There is no MOQ for samples. For bulk order quantity, the more quantity, the cheaper.
Q: Can you produce the order with the customer's brand?
A: Yes, of course. OEM & ODM service is warmly provided.
Q: What certification does your battery have?
A: Most of our batteries have UL/CE/REACH/RoHS/IEC62133/CB/UN38.3 approved.
Q: What is the lead time of the batch order?
A: Generally, about 45 days after receipt of deposit and sample confirmation, depending on different voltage and capacity.
Hot Tags: pool cleaning robot battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












