Features
LFP Lithium Battery pack 24V for Swimming Pool Wireless Cleaning Robot Battery
Maintenance-free, wide range of operating temperature, high reliability, green and pollution-free.
Voltage, capacity, multiplier, size, shell, etc. can be customized. Battery combinations can be based on customer requirements.
Intelligent protection, widely compatible with a variety of devices
Support customized high capacity and high voltage
Parameters
| Brand Name | Manly/OEM |
| Product Name | LFP Lithium Battery pack 24V for Swimming Pool Wireless Cleaning Robot Battery |
| Cell Mode | 3.2V Cell |
| Voltage | 25.6V |
| Capacity | 80Ah |
| Cycle Life | Up to 3500 times |
| Charge Mode | CC/CV |
| Self-Discharge | < 2%/per month |
| Suggested Charge current | 0.2C~1C |
| Peak discharge current | 3C(<3s) |
| BMS Discharge Cut off voltage | 16V |
| BMS Charging Cut off voltage | 29.2V |
| Product Housing | Customzied |
| Product Connector | Adjustable |
| Guarantee Time | 36 Months |
| Lifespan | 15 years |
| OEM/ODM | YES |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
100% full inspection of the goods: responsible for each lithium battery, all shipped batteries 100% full inspection
Quality tracing system: comprehensive and perfect tracing system, providing accurate data for after-sales service
3 rounds of technical proof, 9 core review links, 36 design nodes control, 12 years of accumulation and precipitation
One-to-one pre-sale/sale/after-sale professional technical support 7*24hours, 365 days available to respond quickly to customers' needs
Lightweight
MANLY Lithium batteries provide more Wh/Kg while also being between 1/2 and 1/3 the weight of its SLA equivalent.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Q: What's the MOQ of your batteries?
A: According to different voltage and capacity, For a large one, 1 ~ 10 pcs is available.
Q: How can I get a sample to check your quality?
A: After price confirmation, we can provide samples for your testing.
Q: Which market have you already exported to?
A: We already ship to Europe, Asia, Africa, Middle East, South America, etc.
Hot Tags: swimming pool wireless cleaning robot battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












