Features
Deep Cycle 48V Wireless Underwater Cleaning Robot Battery
Digital display. There are full display lights.
Voltage and current can be displayed.
Built-in automatic protection for over-charge, over discharge, over current and over temperature
No lead, no rare earths, no acid, no degassing
Very low Losses from Peukert (energy efficiency >98%)
Parameters
| Brand Name | Manly/OEM |
| Product Name | Deep Cycle 48V Wireless Underwater Cleaning Robot Battery |
| Cell Mode | 3.2V Cell |
| Voltage | 48V |
| Capacity | 20Ah |
| Cycle Life | Up to 3500 times |
| Charge Mode | CC/CV |
| Self-Discharge | < 2%/per month |
| Suggested Charge current | 0.2C~1C |
| Peak discharge current | 3C(<3s) |
| BMS Discharge Cut off voltage | 30V |
| BMS Charge Cut off voltage | 54.75V |
| Product Housing | Adjustable |
| Product Output Plug | Adjustable |
| Guarantee Time | 36 Months |
| Lifespan | 15 years |
| OEM/ODM | YES |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Certification advantage
Our products have passed GB_31241, trademark certification, and professional qualification certification for lithium batteries.
MANLY has around 60 engineers in structural, software, and hardware, they are all in the lithium battery field within around 8-10 years.
Four Advantages
High quality, super performance, best services, sincere cooperation
All of our products are certified with FCC, CE, ROHS, EMC, MSDS, UN38.3 and etc.
With a total span of 120,000 square meters, monthly production capacity can exceed 6,000,000 Ah in our factories.
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: What is your quality control process?
A: We are certified with ISO-9001, and strictly follow the ISO procedures. We do 100% testing for any of the batteries before the order has been delivered.
Q: What is your minimum order quantity (MOQ)?
A: There is no MOQ if in stock. If OEM, which depends on the item.
Q: Do you offer a guarantee for the products?
A: Yes, we offer a 3-5 years warranty on our products.
Q: Which certificates do you have?
A: We have UL/CE/FCC/ROHS/UN38.3/MSDS and etc.
Hot Tags: wireless underwater cleaning robot battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












