Features
Solar Panel Cleaning Robot Battery with BMS built-in electric Tricycle AI robot
Cell balancing and low voltage/over voltage protection, short-circuit protection
Maximize your energy potential with 99% Depth of Discharge (DOD)
Nano-microcomputer chip, the maximum degree of maintenance of repair batteries.
30% increase charging efficiency, no memory effect, can be charged at any time.
BMS (Battery Management System) built into the case: maximizes battery life AND secures battery life
Parameters
| Brand Name | Manly |
| Product Name | Solar Panel Cleaning Robot Battery with BMS built-in electric Tricycle AI robot |
| Cell Mode | LiFePO4 Cell |
| Voltage | 24V |
| Capacity | 60Ah/60000mah |
| Cycle Life | More than 3500 cycles |
| Charge Mode | CC/CV |
| Months Self-Discharge | < 2% |
| Standard Charge current | 0.2C~1C/Customzied |
| Max discharge current | 3C(<3s) |
| Discharge Cut off voltage | 20.0V |
| Charge Cut off voltage | 29.2V |
| Housing | Customzied |
| Output Connector | Customzied |
| Guarantee | 3 Years |
| Lifespan | Up to 10 years |
| OEM/ODM | Customzie |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com

MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Quality assurance
Products as described, quality inspection, to eliminate crude manufacturing
More than 12 years of experience in producing lithium battery for solar system applications
Service: Provide customers with customized battery pack solutions
Professional Technical Support
We have 12+ years of production experience , rich in technical skills
Safety comes first: We are committed to producing ultra-reliable, ultra-safe quality lithium batteries.
Quality tracing system: comprehensive and perfect tracing system, providing accurate data for after-sales service
The Customers Feedbacks


More Applications of 12V Lithium Battery

FAQ
Q: How about the shipping label?
A: If you have a special request please contact us, we will help you.
Q: Can we get samples for the test?
A: Yes, but free samples are not available at the beginning.
Q: How long will be the delivery?
A: Usually delivery in 15-25 working days, but could be changed according to the quantity or other things.
Q: What about the payment?
A: We accept T/T for the large quantities order, and Credit Card and E-checking will be accepted for the small quantities order of battery.
Hot Tags: solar panel cleaning robot battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












