Features:
12Ah Lithium Iron Phosphate 12V Battery
1.No corrosive liquids or harmful heavy metals which is better for the environment.
2.Longer service life
3.Efficient power
4.Impeccably lightweight
5.Complete protection
Specification:
| Battery item | 12Ah Lithium Iron Phosphate 12V Battery |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP1212A |
| Nominal Voltage | 12V |
| Nominal Capacity | 12AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10V |
| Continuous charge Current | 12A |
| Discharge Peak Current | 35A@1~3 Seconds |
| Fast Charge Current | 0.5C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Battery Size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| Parallel Support | No |
| Battery Case | PVC |
| Series Support | Yes, Max 4 Sets |
| Designed Calendar Life | >10 Years |
| BMS function | Protect battery from Overcharge, Over-discharge, Over-current, Short circuit |
| Advantage | High safety (no fire, no explosion), No memory effect, High energy density, Long lifespan |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Longer service life, Lead-Acid has about 200-300 life cycles compared to about 3500+ with LiFePO4.
2.With a built-in BMS protection system, Powertex deep-cycle batteries can prevent themselves from over-charging, over-discharging and more.
3.We stand by and believe in our products and think you should too! That's why we test all batteries before shipping and offer a 3 year warranty.
4.All of our products are certified with FCC, CE, ROHS, EMC, MSDS, UN38.3 and etc.
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ:
Q: Can u ship the battery product to our country ?
A: Yes, for air & sea shipment, we have MSDS doc to show Airline company & Ocean company when shipment.
Q: Do you have the documents required for battery shipments?
A: Yes, we have MSDS, UN38.3, etc. and other special files needed for shipments to some regions can also be secured.
Q : What is your guarantee life for the battery ?
A: 1 year after production date.
Q : How can I pay?
A9: You can pay us by Paypal, Western Unions, T/T.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 12ah lithium iron phosphate 12v battery, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












