Features
Long Cycle Life Rechargeable LiFePO4 12.8V 18Ah 20Ah
Our lifepo4 batteries have an embedded BMS
Excellent cycle life, more than 3,500+ cycle times
IP65 waterproof. Suitable for marine use
Parameters
Long Cycle Life Rechargeable LiFePO4 12.8V 18Ah 20Ah | |
| Brand | MANLY/OEM |
| Model | MLP1220P |
| Protection Level | IP65 |
| Voltage | 12V |
| Capacity | 20Ah |
| Charge Method | CC/CV |
| End of Charge Voltage | 14.6V |
| Charge Current | 4A/0.2C |
| Max Charge Current | 20A/1C |
| Constant Discharge Current | 20A/1C |
| Max Discharging Current | 60A(<3s) |
| Cycle Life | >3,500 times |
| Enclosure Material | White ABS |
| Lifespan | More than 10 Years |
| DC Connector | TBD |
Customized Services: Welcome to send your inquiry MANLY Battery at sales@manlybatteries.com.
Applications of the LiFePO4 Battery 12v
Why Choose MANLY Battery?
Warranty: 3 years standard Lithium Iron Phosphate Battery Warranty
Production System
2000+ employees, high-quality equipment imported from Japan, South Korea, and the US creates an automatic production line
Longer Cycle Life
≥3,500 cycles @100% DOD, offers up to 20 times longer and 5 times than a lead-acid battery, helping to minimize replacement cost and reduce the total cost of ownership
Lighter Weight
About 40% of the weight of a comparable lead-acid battery, A "drop-in" replacement for lead-acid batteries
MANLY Battery Factory Overview



Customers Feedbacks

FAQ
Q: What are the application for the lifepo4 12V lithium deep cycle battery?
A: Wider used for marine, RV, backup power, golf cart, forklift, AGV, solar system and others where lead-acid is used.
Q: What certification does your battery have?
A: Most of our batteries have UL/CE/REACH/RoHS/IEC62133/CB/UN38.3 approved.
Q: What about the lead time for mass production?
A: It depends on your order quantity, normally 20 ~ 25 working days for newly produced samples, 10 ~ 15 working days for mass production.
Q: What are the terms of payment?
A: For bulk orders, a 50% deposit will be paid first, and the remaining 50% will be paid before delivery.
Q: What's the MOQ of your batteries?
A: According to different voltage and capacity, For a large one, 1 ~ 10 pcs is available.
Hot Tags: lifepo4 12.8v 18ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












