Features
LiFePO4 12V 30Ah
1.Built-in automatic protection for over-charge, over-discharge, over current, and over temperature
2.Internal cell balancing
3.Lighter weight: About 40% ~50% of the weight of a comparable lead-acid battery
4.Can be charged using most standard lead-acid charges (set)
5.Wider temperature range:-20℃~60℃
Parameters
| Battery item | LiFePO4 12V 30Ah |
| Brand name | MANLY |
| Model No. | MLP1230A |
| Nominal Voltage | 12.8V |
| Nominal Capacity | 30AH |
| Charge Cut-off Voltage | 14.6V |
| Discharge Cut-off Voltage | 10.2V |
| Continuous charge Current | 30A |
| Discharge Peak Current | 30A |
| Fast Charge Current | 1C |
| Cycle Life | ≥ 2000 cycles, DOD 100% |
| Dimension | Can be customized |
| Charge Temperature Range | 0°C – 45°C |
| Discharge Temperature Range | -20°C – 60°C |
| OEM/ODM | Yes |
| Charge Mode | CC/CV |
| Warranty | 3years |
| BMS system | Built-in Smart BMS |
| Battery Case | Metal Case |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1.Offer the battery solution for customized application
2.Automation & hand-made Integrated production together
3.Warranty: 3 years standard Lithium Iron Phosphate Battery Warranty
4.Repair or Replace: the first 1 year
Customers Feedbacks

Applications Of 12V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q1. Are you a factory?
A: Yes. We are specialized in the R&D, production and sales of renewable energy storage solutions and Li-ion power battery systems,such as 12V10Ah, 12V20Ah, 12V30Ah, 12V40Ah, 12V50Ah, 12V80Ah,12V100Ah,12V120Ah,12V150Ah,12V200Ah,12V250Ah,12V300Ah,24V50Ah,24V100Ah,24V200Ah,24V300Ah,24V400Ah,24V1000Ah,48V50Ah,48V100Ah,48V200Ah,48V300Ah,48V400Ah,48V600Ah, 48V800Ah, 48V1000Ah and etc LiFePO4 Battery Pack with built-in smart BMS.
Q2. What kind of this 12V 30Ah battery?
A: This is 12V 30Ah LiFePO4 Lithium Iron Phosphate Battery.
Q3. Are there any communication functions for this 12V 30Ah LiFePO4 battery?
A: Yes. Blue Tooth for your option.
Q4. Can you explain in detail how you match cells for a battery pack before you assemble the pack?
A: We will do the following things before assembling the pack:
a. Select capacity, same capacities cells for one pack
b. Measure the voltage, same voltage cells for one pack(the difference is under 0.02v per cell)
c. Measure the inner resistance, same IR cells for one pack (the difference is under 1m Ohm)
All the above steps are very strict to make sure the pack performance is perfect.
More Products

For more details or more requests, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: lifepo4 12v 30ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












