Features
25.6V 50Ah Lithium Ion Battery
1.Fast charging & Low self-discharge.
2.High discharge rate, while maintaining high energy capacity.
3.70% Lighter than Lead Lithum.
4.Batteries Average 70% lighter than the same size L ead aicd battery.
5.Built in Battery Protection.
Parameters
| Battery item | 50Ah 51.2V LiFePO4 |
| Brand name | MANLY/OEM |
| Model No. | MLP4850A |
| Nominal Voltage | 51.2V |
| Nominal Capacity | 50AH |
| Minimum Capacity | 50AH |
| Charge Cut-off Voltage | 29.4v |
| Discharge Cut-off Voltage | 20V |
| Continuous Discharge Current | 20A(Could be customized) |
| Discharge Peak Current | 80A(Could be customized) |
| Cycle Life | 2000 times≥100% |
| Charge style | CC/CV |
| Weight/size | Customized |
| Charge Temperature Range | 0℃~45℃ |
| Discharge Temperature Range | 20℃~65℃ |
| Storage Temperature | -20°C ~ 45°C |
| OEM/ODM | Welcomed |
| Protection Level | IP55/IP60 |
| Communication | RS232 |
| Housing materials | ABS/PVC/Customized |
Let us know your request and we will handle the rest for you: Customize for particular usage and realize the particular function.
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
1. Provide professional program development and design, and also establish a complete after-sales service system.
2.. First-class product quality, excellent product price, customer satisfaction sales service.
3.. More than 12 years of experience in producing lithium battery products for various applications.
4.. Highly automated production line and robust quality control system.
5.. Strong R&D capability, OEM ODM service.
Customers Feedbacks

Applications Of 48V Lithium Battery

Packaging & Shipping

FAQ
Q: What is your lead time for the mass order?
A: General speaking, about 7- 20 days depending on different items after getting down payment and confirmation about the samples.
Q: What are your payment terms?
A: Sample payment through Paypal, and mass order by T/T
Q: What kind of certificate do you have?
A: CE, Rohs, and MSDS, etc.
Q What is your company’s advantage?
A: We only supply high-level quality of lithium battery and we have a strong design center, we also provide high-quality after-sale service.
More Products

For more details or more request, welcome to contact our online sales engineers or email us at
sales@manlybatteries.com!
Hot Tags: 50ah 51.2v lifepo4, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












