Features
48v powerwall Battery Lithium Ion 51.2V 100Ah
Can be discharged to 100% vs lead-acid recommended 50% depth of discharge
Maintenance-free or liquid-poor
High reliability, green and pollution-free
Parameters
| Brand | Manly/OEM |
| Product Name | 48v powerwall Battery Lithium Ion 51.2V 100Ah |
| Chemistry | LifePo4 /NMC/ TBD |
| Voltage | 51.2V or Customzied |
| Nominal Capacity | 100Ah or Customzied |
| Efficiency | 99% |
| Cycle Life | More than 3500 times @0.2C |
| Charge Mode | CC/CV |
| Self-discharge | < 2%/Monthly |
| Recommend Charge Current | 0.2C~1C /Adjustable |
| Max Discharge Current | 3C(<3s) |
| Continous discharging current | 1C /Adjustable |
| BMS Discharge Current Cut-off | 30.0 V |
| Charge Voltage | 52.5-54V |
| Enclosure | Plastic case |
| Terminal | Steel/M8/M6 |
| Guarantee Period | 36 Months |
| Design Life | 10~15 Years |
| OEM/ODM Serive | Acceptable |
| Enclosure Protection | IP65 |
| Monitoring & Protection | With BMS protection in each Module, and breaker embedded in the system |
| Alarms | Battery Operation/Out of Battery/System fault/Temperature alarm |
Application | Applied in off-grid and hybrid systems, Compact Design, Modular Expansion |
Customized Services: Feel Free to share your detailed requirement to MANLY Battery at sales@manlybatteries.com
MANLY Battery Factory Overview


Why Choose MANLY Battery?
Perfect Accessories
If you plan to assemble the battery packs by yourself, no need to worry about not finding suitable accessories, we have prepared all for you, such as busbars, screws, and etc.
Complete System
We will put on shelves of batteries, battery packs, BMS, battery boxes, and others like inverters, chargers, solar panels if needed, one after another, here to provide you with a super one-stop service.
Product size can be customized according to requirements, voltage 3.2V/12V/24V/48V/51.2V/60/72V/optional, capacity size can be customized, ABS waterproof shell is optional
Warranty
36 months for all our lithium batteries
The Customers Feedbacks


More Applications of Lithium Battery

FAQ
Q: How long does the warranty?
A: In general, the time is 36 months.
Q: Can you accept OEM and ODM Services?
A: Yes, it's available.
Q: How do I track my shipment?
A: After we deliver your goods, we will send you the tracking No. once your goods has been shipped.
Q: Is the product the same as photos?
A: Yes, all photos are real. We took these photos by ourselves.
Hot Tags: battery lithium ion 51.2v 100ah, manufacturers, suppliers, factory, customized, wholesale, buy, price, in stock, made in China












